Cumhuriyet Bayramı Arsuz’da da Büyük Coşkuyla Kutlandı

0
209

arsuz-cumhuriyet1Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk milletine armağan ettiği 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, Arsuz’da da adına yakışır bir şekilde kutlandı. Cumhuriyetin kuruluşunun 91. yıldönümü dolayısıyla düzenlenen tören Gökmeydan Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ile başlarken, Arsuz Kaymakamlığı’nda tebriklerin kabulü ve Uluçınar İlköğretim Okulu’ndaki programla devam etti.

Törene, Arsuz Kaymakamı Fatih Baysal, Arsuz Garnizon Komutanı Deniz Albay Mutluhan Algür, Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, Arsuz İlçe Jandarma Komutanı Nadir Bilbay, Arsuz İlçe Emniyet Müdürü Süleyman Coşkun, Arsuz İlçe Milli Eğitim Müdürü Mutlu Tanın, Arsuz İlçe Nüfus Müdürü Sevinç Köklü, siyasi parti temsilcileri, belediye meclis üyeleri, çok sayıda vatandaş ve öğrenci katıldı.

Arsuz Kaymakamı Fatih Baysal, Arsuz Garnizon Komutanı Deniz Albay Mutluhan Algür ve Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha’nın öğrencilerin ve halkın bayramını kutlaması ile başlayan bayram coşkusu, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nün Folklor Ekibi’nin gösterisiyle devam etti. Vatandaşların yoğun katılım gösterdiği törende, folklor ekibinin gösterisi büyük beğeni topladı.

arsuz-cumhuriyet2

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı ise Arsuz Kaymakamı Fatih Baysal yaptı. Büyük bir imparatorluktan, halkın kendi kendini yönettiği bir sisteme geçişte, Türk Halkı’nın büyük bir özveriyle hareket ederek Cumhuriyetin tüm unsurlarını benimsediğini ifade eden Kaymakam Baysal; “Bugün Cumhuriyet ile taçlandırılan devletin temeli bazı güçler tarafından yıpratılmaya çalışılmaktadır. Ancak, şu unutulmamalıdır ki; tarih boyunca Türklerin en önemli özelliklerinden biri devlet yönetmede elde ettiği beceridir. Gizli kapılar ardında anlaşmalar yapılsa da, dış güçler ile işbirliği yapılarak ülkemize zarar verilmeye çalışılsa da devletimiz asla yıkılmayacaktır. Türk Halkı Cumhuriyet’in kendisine verdiği güç ile çağdaş ülkelerle aynı seviyede yer alma hedefinden de hiçbir zaman taviz vermeyecektir” dedi.

Yapılan konuşmanın ardından, ilçe genelinde gerçekleştirilen “Cumhuriyet” konulu kompozisyon, şiir ve resim yarışmalarında dereceye giren öğrencilere madalyaları verildi. Törende ayrıca, Arsuz Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından Arpaçiftlik İlköğretim Okulu’nda açılan masa tenisi kursuna katılan ve yapılan turnuvada Yıldız Erkekler ve Küçük Erkekler kategorilerinde ilk iki dereceye giren sporculara da ödüllerini Arsuz İlçe Milli Eğitim Müdürü Mutlu Tanın takdim etti. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları tören geçinin ardından son buldu.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here