Culha; “Hizmetlerimiz Artan Bir İvmeyle Devam Edecek”

0
59

Başkan Culha, 3 Yıllık Görev Süresince Yaptıklarını ve Bundan Sonra Yapacaklarını Anlattı…

Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, 30 Mart 2014’te yapılan yerel seçimler ile devraldığı Belediye Başkanlığı koltuğunda geçen 3 yılı değerlendirdi.

Geçtiğimiz hafta sonu, Beyaz Saray Restoran’da basın mensuplarıyla kahvaltılı toplantıda bir araya gelen Başkan Culha, 3 yıllık görev süresi boyunca hayata geçirilen proje ve hizmetleri anlatırken, gelecek hedeflerini de sıraladı.

Tek amaçlarının Arsuz’u bölgenin yıldızı yapmak olduğunu kaydeden Culha, hizmetlerin artan bir ivmeyle devam edeceğini kaydetti.

Geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen Arsuz Doğa ve Su Sporları Festivali’nin Arsuz’un adını dünyaya tanıtmak amacıyla çok büyük fayda sağladığını söyledi.

Başkan Culha ilk olarak söz verip de hayata geçirdikleri hizmetleri sıraladı. Başkan Culha, bu hizmetleri; “Trafiği rahatlatmak ve daha güvenli hale getirmek için belediyemiz üç yıl içerisinde 82 bin altmış m2 asfalt yama, 69 bin 740 km. parke, 35 adet menfez çalışması yapmış, 71 bin metre yeni yol açmıştır. 2016 yılında yıllara sari olarak gerçekleşen 73 bin m2’lik asfalt, bordür ve drenaj ihalesinin yüzde 10’u 2016 yılında gerçekleşmiş olup, yüzde 40’ı 2017 yılında, yüzde 50’si de 2018 yılında tamamlanacaktır.

Esnafımızın ve halkımızın daha sağlıklı, daha düzenli ve güvenli bir ortamda alışveriş yapmasına imkan sunan Karaağaç Semt Pazarımız, Arsuz’u turizm cenneti hedefine taşımak adına gerçekleştirdiğimiz Arsuz Sahil Yürüyüş Yolumuz, ilçemizde vahşi çöp depolama yöntemine son veren Akçalı Çöp Aktarma İstasyonumuz ilçemize kattıklarımız…

Araç parkımıza 14 yeni araç dahil ettik. Yardıma muhtaç vatandaşlarımızla, yardımsever vatandaşlarımız arasında kurduğumuz gönül köprüsüyle ihtiyaç sahiplerinin yüzünü güldürüyoruz. Halkın sorunlarını yerinde dinlemenin yanı sıra, onların istek ve talepleri doğrultusunda da çalışmalarımıza yön veriyoruz.  Fikirlere önem veren, toplumcu ve katılımcı belediyecilik anlayışını benimseyen belediyemiz göreve gelir gelmez Kent konseyini kurmuş ve kent konseyinin bir çok projesini hayata geçirmiştir” şeklinde sıraladı.

Söz verip yapmaya devam ettikleri hizmetleri de anlatan Başkan Culha; “Modern ve çağdaş bir kentin gerektirdiği şekliyle tasarlanan, Arsuz semt pazarımız hızla yükseliyor. İçerisinde Atatürk Anıt Alanı’nın bulunduğu, resmi törenlerin dışında konser ve sosyal etkinliklerin yapılabileceği ve halkın hoşça vakit geçirebileceği kent meydanı adeta ilçemizin çehresini değiştirecek.

Nikah salonumuz çok amaçlı tesis olarak da kullanılabilecek. Nardüzü Hizmet Binası’nın hem kadınlara yönelik el işi ve meslek edindirme kurslarının yapıldığı, gençlere yönelik kültür ve sanatsal faaliyetlerin yapıldığı bir merkez haline dönüştürme çalışmalarımız devam ediyor. Üçgüllük Hizmet Binası’nı kültür ve sanat evine dönüştürüyoruz.

İlçe merkezinin ardından sahil düzenleme projesiyle bu kez Karaağaç Sahili’ne değer katıyoruz. Biri Yaylakent, diğeri Tüccarlar Sitesi önündeki kıyı şeridinde eş zamanlı olarak hızla yükselen iki adet Rhosus Sosyal Tesis ve bu tesisiler arasında yapılacak olan sahil yürüyüş yolu ile halkımız huzurlu bir yerde dinlenme ve deniz kenarında yürümenin ayrıcalığını yaşayacak.

Modern oyun grupları, fitness aletleri, yürüyüş yolları, oturma bankları, pergolaları ve yeşil alanlarıyla 7’den 77’e her kesime hitap edecek olan 24 adet yeni parkımız adeta yeni yaşam alanı olarak halkımızın buluşma noktası olacak.

Her yıl yüz binlerce turisti ağırlayan ilçemizin tanıtımına katkı sunacak ve turistleri tek noktadan yönlendirecek olan Turizm Danışma Büromuz, yerli ve yabancı turistlerimize hem rehberlik edecek, hem de ilçemizin tanıtımına katkı sunacak.

Cenaze çadırı kültürüne son verecek, cenaze sahiplerinin de daha rahat bir ortamda taziyeleri kabul edebilmelerine imkan sunacak olan taziye evleri projelerimiz teker teker hayata geçiyor. ‘Halkımızın talepleri önceliğimizdir’ ilkesinden yola çıkarak Gözcüler Mahallemizde halkımızın en büyük taleplerinden biri olan yürüyüş yolu için gerekli adımı attık. Gözcüler’i Höyük Mahallemize bağlayan yol üzerindeki rekreasyon alanında yapılacak olan yürüyüş yolu ile yıllardır atıl durumda  bulunan eski taş kırma tesisini yaşam alanına çevirmek için çalışmalarımız başladı. Karaağaçspor Sahası’nı uluslararası standartlara taşıyoruz. FİFA standartlarında modernize ettiğimiz sahamız ile futbol adına verimli olan topraklardan en güzel şekilde yararlanacağız” dedi.

Başkan Culha, bundan sonra hayata geçirecekleri projeleri ise şu şekilde açıkladı; “Arsuz’a yakışan, hizmet akışını kolaylaştıracak modern bir hizmet binası için Akçalı Mahallesi’nde kamulaştırdığımız yaklaşık 100 dönümlük arsanın tapusunu teslim aldık. Gelişen ve büyüyen Türkiye’nin gözbebeği Arsuz’u daha ileriye taşımak ve hak ettiği seviyeye getirmek amacıyla zaman kaybetmeden proje çalışmalarına başladık.

Gökmeydan Kültür Merkezimiz, 2500 m2lik bir alanda halkımızın sosyal faaliyetleri, toplantıları ve bu gibi etkinliklerini gerçekleştirebilecekleri bir şekilde tasarlanmıştır. Merkezimiz adeta bir kültür kompleksi olacaktır.

Nardüzü Mahalle merkezindeki çirkin ve harabe görüntüyü yepyeni bir yaşam alanına dönüştüreceğiz. Halkımızın toplanabileceği, hoşça vakit geçirebileceği, çocukların oyun oynayabileceği, insanların yürüyüş ve spor yapabileceği bir kent meydanı yapımı için proje çalışmaları tamamlanma aşamasındadır.

Tarihi Rhosus kentinin açığa çıkarılması ve kamuya sunulması amacıyla kazıların yapılabilmesi için ödenek desteği sağlanması, bölgedeki tarihi dokunun korunarak sokak iyileştirme ve restorasyon çalışmalarıyla bölgenin turizme kazandırılması için Çevre Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) ile işbirliği halindeyiz. İlçemize müze kazandırma girişimlerimiz hızla devam etmektedir. 

Hizmet ortaklarımız mahalle muhtarlarının daha verimli ortamlarda çalışması halkın da muhtarlara daha kolay ulaşabilmesi adına muhtarlık hizmet binalarını hayata geçireceğiz.

Spora ve sporcuya önem veren bir belediyecilik anlayışıyla Gözcüler Halı Sahası’nı yenileyerek, modern bir görüntüye kavuşturmanın yanında, sportif başarılarımıza katkı sunacak bir basketbol ve voleybol sahasını da halkımızın kullanımına sunacağız.

Hatay Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte şehirciliğin en önemli olgularından biri olan alt yapıyı ilçemize kazandırmak için büyük bir gayretle çalışıyoruz. Proje yapım çalışmaları tamamlanan altyapıya İller Bankası’ndan kredi onayı verilmesi ve yapım ihalesinin yapılmasının ardından ilk kazmayı vuracağız.”

Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, konuşmasında son olarak tüm çalışmalarında kendisine destek olan basın mensuplarına teşekkür etti. (Haber: Helga TERBİYELİ)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here