Çevre Koruma Dernekleri Adalet Yürüyüşünde

0
149

Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri (DAÇE) platformunda yer alan İskenderun, Antakya, Samandağ, Erzin, Osmaniye, Tarsus, Adana ve Mersin’de faaliyet gösteren çevre dernekleri yönetici ve üyeleri, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Ankara’dan başlattığı ‘Adalet Yürüyüşü’nün 17nci gününe ‘Çevre için Adalet’ sloganıyla katıldı.

İskenderun Çevre Koruma Derneği Başkanı Nermin Yıldırım Kara ile birlikte Antakya Çevre Koruma Derneği, Samandağ Çevre Koruma Ve Turizm Derneği, Adana Çevre Tüketici Koruma Derneği, Munzur koruma kurulu (DEDEF), Erzin Çevre ve Tarihi Koruma Derneği, Tarsus Çevre Koruma Kültür ve Sanat Merkezi Derneği, Mersin Çevre Dostları Derneği, Mersin Çevre ve Doğa Derneği temsilcileri de yürüyüşe katıldı.

Nermin Yıldırım Kara, yürüyüşle ilgili mesajında; “Bugün ilan ediyoruz ki, yaşamlarımızı çalan bu kirli düzene itaat etmeyeceğiz. Gerçek ve kötülüğe karşı aktif, ama şiddet içermeyen direniş felsefesinin öncüsü Gandi gibi olacağız” dedi.

Dernekler adına yapılan ortak açıklamada da yürüyüşe katılma gerekçesi şöyle belirtilmişti: “Ülkemiz, dünyanın artık vazgeçtiği nükleer ve termik santrallerle, çimento fabrikalarıyla, demir-çelik fabrikalarıyla sözde gelişmiş ülkelerin sanayi çöplüğü haline dönüştürülmektedir. Sularımız HES projeleriyle ticarileştirilmektedir. Dağlarımız taş ve maden ocakları ile tahrip edilmektedir. GDO’lu Hibrit tohumlarla Gıda politikamız tamamen dışa bağımlı hale getirilmiştir. Ülkemizde artık nefes alamıyoruz. Toprağımız, suyumuz, havamız ve yaşam hakkımız için doğamızı ranta kurban eden bu politikaların karşında olmak için yaşanabilir bir dünya, yaşanabilir bir ülke için…” (Haber: İlyas Edip TERBİYELİ)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here