“Bunun Peşini Bırakmayacağız!”

0
63

mehmet ali ediboğlu3Vekil Ediboğlu, Seçimlerde Şaibe Olduğu Konusunda Değerlendirmelerde Bulundu…

Ülkemizde son yıllarda yapılan genel seçimlerin şaibeli olduğu yönündeki iddiaları CHP olarak dikkatle inceleyip araştırdıklarını söyleyen CHP Hatay Milletvekili Mehmet Ali Ediboğlu; “Anladığım kadarıyla bu ve benzer işler Yüksek Seçim Kurulu dışında, nüfus müdürlüklerinde gerçekleştiriliyor. Bana göre ülke genelindeki nüfus müdürlüklerinin mercek altına alınması gerekiyor” dedi.

Milletvekili Ediboğlu, kamuoyunun sık sık dile getirdiği “Seçimlerde Şaibe var” konusuna değinerek; “Ben seçimlere şaibe karıştığı iddiasıyla ilgili olarak TBMM’sine soru önergesi verdim. Henüz önergeme cevap almış değilim! Bize ulaşan iddialara göre vefat eden kişilerin isimleri de seçmen kütüklerine kaydediliyormuş. Askıya çıkan seçmenlerin sayısı 50 milyon’u bulurken, seçmen kütüğünde bu sayı 55 milyon olarak görülüyor. Söz konusu kayıtlar seçmenin sayısının yüzde 10’nuna yani 5 milyona tekâmül ediyormuş. Bu 5 milyon da ülke geneline dağılıyormuş. Dolayısıyla iktidar partisi Ak Parti seçime yüzde 10 önde başlamış oluyor. Bu arada vefat edilen kişilerin isimleri de seçmen listeleri askıdayken gösterilmiyormuş. Anladığım kadarıyla bu ve benzer işler Yüksek Seçim Kurulu dışında, nüfus müdürlüklerinde gerçekleştiriliyor. Bana göre ülke genelindeki nüfus müdürlüklerini mercek altına almak gerekiyor. CHP olarak konunun üzerindeyiz. Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Sayın Emrehan Halıcı’nın da böylesi girişimleri önlemeye yönelik bazı girişimleri ve çalışmaları var. CHP olarak seçimlerin şaibesiz olmasını istiyor ve bu yönde çalışıyoruz” diye konuştu.

Suriye’den gelen sığınmacılara “geçici” adı altına kimlik verildiğine de dikkati çeken Vekil Ediboğlu, verilen kimliklerin mevcut nüfus cüzdanlarından hiçbir farkının olmadığını iddia ederek; “Suriyeli sığınmacılara verilen nüfus cüzdanları benim kimliğimin aynısı ve mevcutlarıyla ayırt etmek çok güç. Hükümet,  her sığınmacıya nüfus cüzdanı vermekle neyi amaçlamaktadır? Bunu sanırım önünüzdeki günler de daha net görebileceğiz” dedi.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here