Ahilik Haftası Kutlamaları Antakya’dan Başladı

0
240

ahilik-antakya1Hatay Ticaret İl Müdürlüğü ve Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği katkılarıyla düzenlenen Ahilik Kültürü Haftası ve Esnaf Bayramı Kutlamaları, pazartesi günü Antakya Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle başladı.

Ahlakın, doğruluğun, kardeşliğin, yardımseverliğin kısacası bütün güzel meziyetlerin birleştiği ahilik geleneğinin yaşatılması amacıyla düzenlenen kutlama etkinliklerine, Hatay Valisi Ercan Topaca ve HBB Başkan Vekili Serdar Güven’in yanı sıra Hatay Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (HESOB) Başkanı Abdulkadir Teksöz, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin ile birçok oda başkanı, dernek temsilcisi ve esnaf katılım gösterdi.

Topaca: “Ahilik İlkelerinin Yaşatılması İçin Seferberlik İlan Etmeliyiz”

Törende bir konuşma yapan Vali Ercan Topaca; “Bir toplumun başında gelen meslek grubu esnaftır. Devletler bu alanı iyi düzenleyebildiği sürece ayakta kalır ve başarılı olabilir. Gerek Selçuklular gerekse Osmanlılar Dönemi’nde bu alana dair kurallar oldukça iyi düzenlenmiştir.

ahilik-antakya2

Günümüzde devletlerin yapısına baktığımızda; bu alanları kurumsallaştırabilen ve işlevselliği olan yapılar kurup işletebilen devletlerin büyük devletler olduğunu görmekteyiz. Ülkemizde, ahilik teşkilatının felsefesinin, mantığının ve ahlakının yaşatılması ve yeni nesillere aktarılması ilgili önemli adımlar atılıyor.

Bu hususta özel düzenlemeler yapılarak yeni yönetmelikler hazırlandı. Ahilik Haftası vesilesiyle hayatımıza işlemiş ve ticarette uyguladığımız kuralların topluma dalga dalga yayılmasını istiyoruz. Ahilik ilkelerinin yaşatılması için seferberlik ilan etmeliyiz” diye konuştu.

Güven: “Ahilik Bir Yaşam Biçimidir”

Etkinlikte gerçekleştirdiği konuşmada ahilik kültürünün bir yaşam biçimi olduğu vurgusu yapan HBB Başkan Vekili Güven; “Ahilik, yaşamımızın her alanında örnek alınması gereken bir yaşam geleneğidir. 1000 yıl önce belirlenen bu kuralların unutulmaması gerektiğini düşünüyorum. Ahilik kurallarını gelecek nesillere aktaracağımız etkinliklerin daha da artması ve bu etkinliklerin kapsamlı bir şekilde gerçekleştirilmesi gerektiği inancını taşıyorum” şeklinde konuştu.

ahilik-antakya3

Kutlamalarda konuşan HESOB Başkanı Abdulkadir Teksöz, Ahiliğin; kardeşlik, yarenlik, birlik ve beraberlik anlamlarını taşıdığını ifade ederek tüm Hatay esnafının Ahilik Haftası’nı kutladı.

Konuşmaların ardından Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Işıl Işık Bostancı ahilik geleneği hakkında detaylı bilgiler paylaştı.

Daha sonra Vali Ercan Topaca,  İlin Ahisi seçilen Mehmet Ali Yılmaz’ın yanı sıra birçok farklı meziyete sahip esnaf ve sanatkara Ahilik Kaftanı giydirerek plaket takdim etti. Etkinlik toplu anı fotoğrafı çekiminin ardından sona erdi.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here