ABADER’den “Kültür ve Tanıtım Şöleni”

0
14

“Kültürümüzü, Gelecek Nesillere Aktararak Yaşatmak İstiyoruz”

Abacılı Bekbele Yaylası, Türkmen kültürünün tanıtımına ve halk ve siyasilerle buluşmasına ev sahipliği yaptı. İskenderun Abacılı Yörük Türkmen Derneği (ABADER)’in öncülüğünde düzenlenen “Kültür ve Tanıtım Şöleni”nde siyasileri, sivil toplum kuruluş temsilcilerini, belediye başkanları ve milletvekillerini bölge halkıyla buluşturdu.

Erzin, Dörtyol, Payas, İskenderun, Belen, Kırıkhan, Hassa, Antakya ve Hatay’ın diğer ilçelerinden katılımcıları ağırlayan şölene; Ak Parti Milletvekili Abdulkadir Özel, CHP Hatay Milletvekilleri Suzan Şahin ve İsmet Tokdemir, Hatay Büyükşehir Belediye Başkan vekilleri, İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, Erzin Belediye Başkanı Ökkeş Elmasoğlu, siyasi parti ilçe başkan ve yöneticileri katıldı.

Şiirlerin okunduğu, ozanların yanık türküleri seslendirdiği şölende, Türkmen kızlarının ok atma gösterileri,  geleneksel güreş müsabakaları, Hacivat Karagöz tiplemesinin gösterileri, Mehteran ve Halk Oyunlarının yanı sıra çekilişler ve yemek ikramları ile bir bütünlük oluşturarak şölenin şölen havasında yaşanmasına zemin hazırladı.

ABADER Başkanı Duran Bilgin, şölen ile ilgili yaptığı değerlendirmesinde; “Bir milletin kültürü, geçmişten gelen maddi ve manevi değerlerin bütünüdür. Millet olmanın en belirgin özelliği insanların birlikte ortak noktalarının bulunmasıdır, bunu sağlayan ise kültürdür. Bir milletin kültürü, geçmişinden süzülüp gelen, maddi ve manevi değerlerin bütününden oluşur. Kültürün tanıtılmasında, geleceğe, genç kuşaklara aktarılmasında sivil toplum kuruluşlarının önemi büyüktür.

Bizler sayısı 100 bine yakın olan bir akraba topluluğuyuz, ABADER topluluğumuzun ortak derneğidir. Kültürümüzü, gelenek ve göreneklerimizi gelecek nesillere aktararak yaşatmak istiyoruz. Beraber olduğumuzda, güçlü oluruz, güç birliği ile bütün zorlukları aşar, başarıya ulaşırız. Toplumumuzun gelişmesi ve ilerlemesi için fikir birliği, gönül birliği ve eylem birliği içerisinde hareket ederek başarıya ulaşabiliriz. Hepimiz ortak paydalarda toplumsal dayanışmayı sağlamalıyız” diye konuştu.

Birlik ve beraberlik içerisinde olan toplamların millet ve devlet olma ruhunu yaşattığına dikkat çeken Bilgin; “Sevgili Dostlar, Birlik ve beraberlik içinde olan toplumlar, karşılaştıkları en zor sorunları dahi kolaylıkla çözerler. Sorunlarını çözen toplumlar ise ilerlemek ve gelişmek için, fikir birliği, gönül birliği ve eylem birliği içerisinde hareket ederek başarıya ulaşırlar. Dünyada birlik ve beraberlik içinde hareket etmeden başarıya ulaşmış ne bir aile ne bir şirket ne bir kurum ne de bir devlet yoktur” şeklinde konuştu.

Abacılı Yörük-Türkmen Derneğinin Bekbele yaylasında düzenlediği geleneksel Türkmen şölenine katılan CHP Hatay İl Başkanı Hasan Ramiz Parlar da, birlik ve beraberlik mesajı verdi. Parlar, “Bu güzel şöleni düzenleyerek bizleri bölgemizdeki Yörük Türkmen kardeşlerimizle buluşturan ABADER Başkanı Duran Bilgin’e, değerli büyüğümüz Nihat Açıkalın’a ve tüm dernek yönetimi ile emeği geçen herkese teşekkürü borç bilirim” dedi. (Haber Merkezi)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here