“Çıkarın Sesinizi Kadınlar, Korkmayın”

0
127

chp açıklama4CHP’li Kadınlar, Öğretmeninin Tecavüzüne Uğrayıp İntihar Eden Lise Öğrencisinin Yaşadıklarına Tepki Gösterdi

CHP Hatay İl Kadın Kolları Başkanı Filiz Haksöz, CHP Antakya İlçe Kadın Kolları Başkanı Fadima Almila Aydoğdu, CHP Defne İlçe Kadın Kolları Başkanı Müzehher Parmaksız öğretmeninin tecavüzüne uğrayan lise öğrencisinin buna dayanamayarak intihar etmesi ile ilgili bir tepki mesajı yayınladı. Bu düzene karşı koyacaklarını, direneceklerini haykıran kadın kolları başkanları mesajlarında ayrıca şu ifadelere yer verdiler;

“Cansel Buse Kınalı, Kayseri’de Mustafa Eminoğlu Anadolu Lisesinde 18 yaşında bir lise öğrencisiydi. Matematik öğretmeni Bayram Özcan’ın tecavüzüne uğradı ve 17 Şubat Çarşamba günü cesedini buldu ailesi. Cansel polis babasının silahıyla intihar etmişti. Cansel Buse Kınalı, tecavüzcüsünü görmeye dayanamadığı için, tecavüzü kaldıramadığı için intihar etmişti.

Evet, ülkemizde kadın artık hiç bir yerde güvende değil. Evde, işte, okulda, minibüste, her yerde kadına şiddet, kadına tecavüz… Cinsel saldırganlık ve cinayetler hız kesmeden sürüyor. Öyleyse, Cansel için susma, sen sustukça, ben sustukça bu ülkede kadın olmak her geçen gün daha bir zor hale gelecek. Çıkarın sesinizi kadınlar, korkmayın, biz bu düzene karşı koyacağız, biz güvenliğimiz, yaşamımız için mücadele vereceğiz. Çıkarın sesinizi kadınlar, korkmayın, başımıza ne geliyorsa korktuğumuz için sindirildiğimiz için, sesimizi çıkaramadığımız için geliyor. Onları biz doğuruyoruz, biz emek ediyoruz, biz yetiştiriyoruz, biz büyütüyoruz, ama biz bunları yaparken bile eşimizin, babamızın, erkek kardeşimizin ve toplumun baskısını hissetmeden yapamıyoruz. Bu yüzden de eril zihniyeti aşamıyoruz, doğduğumuz günden başlayan toplumsal cinsiyet ayrımcılığını yaşamın her alanında hissediyoruz. Ve ne yazık ki kadına yönelik şiddet artarak devam ediyor.

Artık başka CANSEL’ler olmasın. Adalet yerini bulsun. Cinsel saldırıda bulunan faile saygın tutum, iyi hal, haksız tahrik indirimleri uygulanmasın. Cansel için susmayalım. Tepkimizi gösterelim. Sahip çıkalım.”

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here