15 Temmuz Demokrasi Zaferi Büyük Bir Coşkuyla Kutlandı

0
91

Başkan Dingil; “15 Temmuz Şahlanışımızdır”

15 Temmuz hain darbe girişiminin milletçe zaferle sonuçlandırılmasının ikinci yıl dönümü, ülke genelinde olduğu gibi kentimizde de büyük bir coşkuyla kutlandı.

15 Temmuz 2018 Pazar günü saat 09.00’da şehitlik ziyareti ile başlayan program, gün içerisindeki çeşitli anma, kutlama ve farkındalık etkinlikleri ile gece geç saatlere kadar devam etti. Sabah saatlerinde icra edilen şehitlik ziyaretinde; İlçe Müftüsü Mehmet Taştan eşliğinde şehitlerimizin ruhuna ithafen Kur’an-ı Kerim ve Mevlid-i Şerif okunarak, ülkemizin birlik, beraberlik ve selameti için dua edildi. Kaymakam Soytürk ve beraberindeki protokol üyeleri, şehit kabirlerini tek tek ziyaret ederek, başuçlarına karanfil bırakıp, şehit ailelerinin duygularını paylaştı. Şehitlik ziyareti etkinliğinin müteakibinde; Protokol üyeleri, şehit aileleri ve gaziler İskenderun Down Kafe’de kahvaltıda bir araya geldi.

Daha sonra protokol üyeleri tarafından, 15 Temmuz Gazisi Kadir Bolattürk’ün İlçemiz Modernevler Mahallesi’nde ikamet eden ailesi ile 15 Temmuz Gazisi Gökhan Çam’ın İlçemiz Esentepe Mahallesinde ikamet eden ailesi ziyaret edildi. Öğle Namazı için Merkez Kaptan Paşa Camii’nde bir araya gelen protokol üyeleri ve vatandaşlar öğle namazını kılmasının akabinde aziz şehitlerimizin ruhuna ithafen Mevlid-i Şerif ve Hatm-i Şerif okunarak, ülkemizin birlik, beraberlik ve bekası için dua edildi. Cami çıkışında ise lokum ikram edildi.

İskenderun İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından saat: 18.00’da Anıt Alanı’nda gerçekleştirilen anlık resim yarışmasında çeşitli yaş gruplarından öğrenciler “15 Temmuz” konulu resim yapmak üzere birbirleriyle yarıştılar.

Kaymakamlığın koordinasyonunda tertip edilen ve saat: 20.30’da gerçekleştirilen Milli Birlik Yürüyüşünde ise protokol üyeleri ve vatandaşlar, ellerinde şanlı Türk Bayraklarımız ile uzunca bir yürüyüş korteji oluşturdu.

15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma Günü münasebetiyle Anıt Alanında düzenlenen anma programı ve Milli Birlik Yürüyüşüne İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk, Ak Parti Hatay Milletvekili Abdulkadir Özel, İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, İskenderun 39’uncu Mekanize Piyade Tugayı ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Tevfik Erkan Olgay, İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, Deniz Üs Komutanı Dz. Kur. Alb. Aykar Tekin, İskenderun Sahil Güvenlik Grup Komutanı SG Yarbay Çağın Taşkın, İskenderun Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Çelikkol, İskenderun İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Ferit Gül, İskenderun ilçe Emniyet Müdürü Zeki Balcı, Ak Parti İskenderun İlçe Başkanı Bestami Bilgili, MHP İskenderun İlçe Başkanı Turan Bozkurt, belediye başkan yardımcıları, belediye meclis üyeleri, STK’ların yanı sıra binlerce vatandaşlar katıldı.

Uzun bir yürüyüş korteji oluşturan binlerce vatandaş, ellerinde Türk bayraklarıyla tekrar Anıt Alanı’na gelerek buradaki programa katıldılar. Burada hep birlikte önce şehitlerimiz için saygı duruşu ve akabinde hep bir ağızdan İstiklal Marşı okundu. Daha sonra günün anlam ve önemine yönelik bir konuşma yapan İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil; “15 Temmuz şahlanışımızdır, Sakarya’mızdır, Dumlupınar’ımızdır. Çanakkale’den aldığımız destekle, cesaretle nasıl Kurtuluş Savaşını başarıyla icra ettiysek, yıllardır darbelerin, müdahalelerin, vesayet güçlerinin pençesinde kıvranan bu millet, 15 Temmuz’da şahlanışını da ifade etmiştir. 15 Temmuz yeni Türkiye’nin ve dirilişinin sembolüdür” dedi.

Kaymakam Recep Soytürk ise konuşmasında; “Aziz milletimize ve devlete hizmet etmek yerine iradelerini Fethullahçı terör örgütünün başına teslim eden şer çetesi mensuplarının teşebbüsleri, milletimizin iradesi, devletimizin kararlılığı ve güvenlik güçlerimizin etkili müdahalesi karşısında bozguna uğratılmıştır. Bu menfur darbe girişiminde aziz milletimiz tıpkı bin yıl önce Malazgirt’te olduğu gibi, bu coğrafyaya vatan olarak sahiplenme konusundaki kararlılığını ortaya koymuştur.

Yüzyıllar öncesinde olduğu gibi, Anadolu topraklarını hayat alanı olmanın ötesinde istikbali olarak gördüğünü tüm dünyaya haykırmıştır. Milletimiz, bu ülkeyi kendisine yar etmemek için saldıranlara karşı 100 yıl önce Çanakkale’de, Kut’ül Ammare’de, Dumlupınar’da ne cevap vermişse, 15 Temmuz’da da aynı cevabı vererek tarihteki mümtaz yerini almıştır” diye konuştu.

Etkinlik, öğrenciler tarafından şiirlerin okunması, konferanslar, kuranı kerim tilaveti, sinevizyon gösterimi ile devam ederken Saatler 00.13’ü gösterdiğinde, tıpkı 15 Temmuz 2016’daki hain darbe girişiminde olduğu gibi tüm camilerden sela okundu. Ayrıca 15 Temmuz Destanı ile ilgili yapılan yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. (Haber: Doğan SÜSLÜ)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here