13. Metin Sözen Koruma Büyük Ödülü Payas Belediyesine Verildi

0
199

payas bld ödül1Kentsel, arkeolojik ve doğal değerlerin yaşatılması için yerel yönetimleri özendirme ve koruma bilinci yaratma amacıyla 13 yıldır düzenlenen “Tarihi Kentler Birliği Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması” ödülü Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi restorasyon projesi ile Payas Belediyesi’ne verildi.

Payas Belediyesi’ne, 48 belediye 64 proje arasından seçilerek verilen ödül, ‘Antalya EXPO Centerda düzenlenen YAPEX Restorasyon fuarında, Payas Belediye Başkanı Bekir Altan’a takdim edildi. Payas Belediye Başkanı Bekir Altan’a ödülünü, TKB ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ile ÇEKÜL Vakfı ve TKB Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen verdi. Altan; “Külliye pasif bir sergi objesi olarak değil, yaşayan bir kent merkezi olacak şekilde değerlendirilmiştir” sözleri ile külliyenin önemini ifade etmiştir.

payas bld ödül2

Külliye hakkında bilgilendirmede bulunan Payas Belediye Başkanı Bekir Altan; “Payas Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi, “Hac Yolu” üzerinde stratejik bir konumda bulunmaktadır. Bir menzil kervansarayı olarak, sürre alaylarının konaklaması için inşa edilen kompleks, Sokullu Mehmet Paşa’nın bu noktada bir kent merkezi oluşturarak ticaret yollarını güvence altına alma planının ürünüdür. Bu bakımdan Payas kentinin varlığı külliyenin inşası ile ayrılmaz bir bütün oluşturmaktadır. Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi’nin restorasyonu ile yapının kent için ifade ettiği önemin geri kazandırılması amaçlanmaktadır.

Bu kapsamda projenin öncelikli hedefi; külliyenin tekrardan kamusal bir cazibe merkezi haline getirilmesi, günümüzde oldukça dağınık durumda olan Payas kent dokusunun, külliye merkezli bir aksın etrafında ihya edilerek, bir canlandırma planı uygulanmasıdır. Restorasyon projeleri kapsamında han, hamam, tabhane, arasta, imaret kısımları onarım görmüş, külliyeye aslına uygun kamusal işlevler yüklenmiştir” dedi.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here