Vergilendirmede Yeni Dönem!

0
167

hatay'da vergiBüyükşehir Belediyelerinde; Bazı Sektörlere Mensup Mükellefler, Gerçek Usulde Vergilendirme Kapsamında Yer Almayacak

Son düzenleme ile büyükşehir belediyesine dönüştürülen, içerisinde Hatay’ın da bulunduğu 14 belediyenin sınırları içinde kalan yerlerde faaliyet gösteren bazı sektörlere mensup mükellefler, gerçek usulde vergilendirme kapsamında yer almayacak.

Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararıyla Gelir Vergisi Kanunu hükümlerine göre basit usulde vergilendirilen mükelleflerle ilgili 12 Ocak 1995 tarihli ve 95/6430 sayılı Bakanlar Kurulu kararının ek kararında değişiklik yapıldı.

Buna göre, 14 ilde Büyükşehir Belediyesi ve 27 ilçe kurulması ile bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılmasına dair kanun kapsamında büyükşehir belediyesi kurulan ve büyükşehir belediyesi sınırları içerisine alınan yerlerde faaliyet gösteren bazı sektörlere mensup vergi mükellefleri gerçek usulde vergilendirme uygulanması kapsamına dâhil edilmeyecek. Söz konusu değişiklik, önümüzdeki ilk mahalli idareler genel seçiminin yapıldığı tarihte yürürlüğe girecek.

Yeni düzenleme,  büyükşehir belediyesi unvanını kazanan son iller; Aydın, Balıkesir, Denizli, Hatay, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Ordu, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa ve Van’ın büyükşehir belediyeleri sınırları içinde faaliyet gösterenleri kapsıyor.

Mevcut uygulamaya göre, Gelir Vergisi Kanunun ilgili bendine dayandırılarak çıkartılan 12 Ocak 1995 tarihli ve 95/6430 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile büyükşehir belediyesi olan illerin mücavir alan sınırları da dahil olmak üzere büyükşehir belediye sınırları içinde, her türlü emtia imalatı, her türlü emtia alım-satımı, inşaat ile ilgili her türlü iş, motorlu taşıtların her türlü bakım ve onarım işleriyle uğraşanlar ile lokanta ve benzeri hizmet işletmeleri ve eğlence ve istirahat yerlerini işletenler gerçek usulde vergilendirme kapsamında bulunuyor.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here