“Suudi Arabistan Ambargosu Dış Politikadaki Sahte Kabadayılığın Sonucudur!”

0
31

CHP’li Şahin: “Suudi Arabistan Ambargosu Dış Politikadaki Sahte Kabadayılığın Sonucudur!”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Hatay milletvekili Suzan Şahin, Suudi hükümetinin, 2 yıldır gayri resmi olarak uyguladığı ambargoyu bu hafta sonu itibariyle resmiyete dökmesi ve ‘Made in Turkey’ yazan hiçbir ürünü ithal etmeyeceklerini duyurmasının ardından yaptığı açıklamada, iddiaların ihracatçılarımızı özellikle de perakende sektörünü tedirgin ettiğini söyledi.

Alınan karara kadar Suudi Arabistan’ın en fazla ihracat yaptığımız 15’inci ülke olduğunu hatırlatan Şahin; “Bu ülke ile Türkiye’nin 3,3 milyar dolar ihracatı, 3 milyar dolar da ithalatı vardı. Hatay’ın bu ihracat kapasitesinde son 2 yıldır uygulanan gizli ambargo ile %20 azalma olmuştur. Bu 300 milyon Dolara yakın bir kayıp demektir. Sıfırlanan ticaretten doğan mağduriyetlere AKP hükümeti bir çözüm bulamaz ise korkarım ki birçok ihracatçımız iflas bayrağını çekecek, binlerce kişilik işsiz ordu ve küçülen bir Hatay ile Türkiye göreceğiz. İhracatçılarımız tedirgin. Ne yapacağını şaşıran ihracatçı dış politika hamlelerini eline yüzüne bulaştıran Erdoğan ve partisi AKP’den destek ve teşvik beklemekte. Ayrıca bir endişeli grup daha var ki onlar da Suudi Arabistan’da birçok sektörde çalışmak için bulunan Hataylı hemşerilerimizdir. Arapça bilmeleri nedeniyle iş imkanı bularak Suudi Arabistan topraklarında çalışan vatandaşlarımız da bu siyasi anlaşmazlıklar sonrası yaşanacak gerginliklerden olumsuz etkileneceklerini düşünmekte ve tedirgin bir hal içerisindedir.

Ambargo kararının duyulmasından sonra Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı da bir açıklama yaparak gizli ambargonun sadece ihracat sektöründe değil inşaat sektöründe de uygulandığını söyleyerek, Suudiler’in Türk mallarına olduğu gibi Türk müteahhitlerine de ciddi zorluk çıkarmaya başladığını, 2018’de yaklaşık 3 milyar dolarlık müteahhitlik işi aldıklarını, bu ülkede 2019’da 560 milyon dolara, bu yıl sekiz ayda 21 milyon dolara düştüklerini belirtti” dedi.

Suudi Arabistan’da Türk ürünlerine karşı başlatılan sessiz ambargonun ardından bu kez Fas’tan önemli bir adım geldiğini ve Fas’ın, Türkiye’den ithal ettiği tekstil ürünlerine karşı ağır oranda bir vergi kararı aldığını kaydeden CHP’li Vekil Şahin; “Fas hükümetinin aldığı, parlamento tarafından onaylanan 2020 Finansman Yasası’nın içinde yer alan uygulamayla Fas Ekonomi Bakanlığı’na bağlı Gümrük ve Dolaylı Vergiler İdaresi, yeni gümrük vergisi oranını %36 olarak açıklandı. AKP’nin dış politika hataları ile Azerbaycan dışında dostu kalmayan Türkiye’nin vazgeçilmez pazarlarından biri olan Orta Doğu’daki 14 ülke ile ilişkiler koptu veya kopma noktasına geldi. Şimdi sırada Suud’larla yakınlığı bilinen Bahreyn ve Dubai’nin de ülkemize yönelik gizli ambargo uygulayacağı gelen duyumlar arasında.

Şahsi menfaatlere yönelik siyaset yaparak, Mustafa Kemal Atatürk’ün dış politikası ilkelerinden sapan AKP ve Erdoğan, ülkelerin iç işlerine karıştı. Fevkalade kötü bir dış politika izleyen AKP sayesinde maalesef bu günleri yaşıyoruz. Stratejik bir dış politika ile liyakatli diplomatik karar alınıyor olsaydı bunlar bugün olmayacaktı. Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun sürekli dile getirdiği gibi devlet kadroları ve özellikle diploması liyakat işidir ve tecrübe ile dış politika bilgisi gerektirir. Bu vasıflar AKP’de görüldüğü gibi yoktur ve gün geçtikçe Türkiye doğuda batıda, kuzeyde güneyde komşularıyla komşusu olmayanlarla kavgalı haldedir.

Çözüm basittir ancak bunu yapabilecek bir hükümet maalesef yoktur. Ben yaptım oldu mantığıyla fütursuzca ve düşüncesizce hareket eden AKP, Türkiye ve Hatay’ın ekonomisinin düzeltilmesi için gerçekçi ve barışçıl bir dış politika benimsemelidir. Uzun süredir kapalı olan Yayladağı Sınır Kapısı’nın açılması, Suudi Arabistan ve diğer ülkeler ile yaşanan siyasi kriz nedeniyle zarar gören ihracatçımıza destek verilmelidir. Hatay sadece 6 ilçesi ile değil tamamen 5.Teşvik Bölgesi’ne dahil edilmelidir. Sorun düzeltilemezse Suudi Arabistan ve etkisindeki Arap ülkeleri ile ciddi sıkıntılar yaşayacak, ticaretimizi sıfırlayacağız. Bu da Covid-19 salgını ve AKP’nin israfları, yolsuzlukları, rantlarıyla krize sokulmuş bir ekonomi ile boğuşan vatandaşımızı, esnafımızı, işçimizi mağdur duruma düşürecektir” şeklinde açıklamalarda bulundu. (Haber: Helga TERBİYELİ)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here