Musevi’lerin Hamursuz Bayramı Ortak Kutlandı

0
208

hamursuz bayramıHatay Valisi Celalettin Lekesiz, il protokolü eşliğinde Musevi vatandaşların Hamursuz Bayramı’nı kutladı.

Musevi vatandaşların ibadet yeri olan Havra’da gerçekleşen programa, Vali Lekesiz’in eşi Zehra Lekesiz, Garnizon Komutanı Piyade Kurmay Albay Hasan Polat, Cumhuriyet Başsavcısı Bestami Tezcan, Vali Yardımcısı H.Volkan Köksal, İl Jandarma Komutanı J.Albay Mustafa Başoğlu, Belediye Başkan Yardımcısı H.İbrahim Yelkaya, İl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, İl Müftü Vekili Cafer Erol, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin, protokol eşleri, Antakya Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Başkanı Mehmet Ali Kanlı, Antakya Rum Ortodoks Kilisesi Ruhani Lideri Jan Delüller, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Etkinlikte konuşan Hatay Valisi Celalettin Lekesiz, dil, din, ırk, renk, siyasi düşünce, felsefi inanç hiçbir ayırım gözetmeden Türkiye Cumhuriyeti bayrağının altında hep beraber yaşadığımızı vurguladı. Vali Lekesiz; “Ne mutlu bizlere ki kimsenin telkinine, tavsiyesine gerek duymadan farklı diller, inançlar, dinler, etnik kökenler Hatay’da uyum ve ahenk içinde yaşıyoruz. Tıpkı Müslümanların, Hıristiyanların, Alevilerin bayramında bir araya geldiğimiz gibi yine bir Hamursuz Bayramı’nda Musevi vatandaşlarımızla beraberiz. Onların bayram coşkusunu yaşamak üzere ilimizin tüm dinamikleri ile bir aradayız. Bayramı hep birlikte kutlamanın bahtiyarlığını yaşıyoruz” dedi.

Musevi Cemaati Başkanı Şaul Cenudioğlu da, Hamursuz Bayramı’nın içeriği ve önemi hakkında bilgi vererek, bu coşkuyu kendileriyle paylaşan tüm konuklara teşekkür etti.

Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş ise, kültürel anlamda zengin bir il olduğumuzu ifade ederek, “Hem Ramazan Bayramı’nda, hem Kurban Bayramı’nda, hem Hamursuz Bayramı’nda kutlamaları hep birlikte yapıyoruz. İşin asıl güzelliği de zaten burada. En kötü günümüz böyle olsun” diye konuştu.

Alevi Cemaati Lideri Nasrettin Eskiocak ise, “Bizim peygamberlerimiz nasıl ki kardeş ise, bizlerin de birbirimizi kardeş olarak görmemiz gerekir, insanlığın vecibesi budur. Bizler kardeş olmayı başarabilirsek, dünya çok daha güzel bir hale gelir” diye konuştu.

Antakya Rum Ortodoks Kilisesi Vakfı Başkanı Fadi Hurigil de, Musevi kardeşlerinin Hamursuz bayramını kutlamaktan mutluluk duyduklarını ifade ederek, “Bu mekân da bizim, çünkü bu mekânda da Allah’a huşu içinde yükselişler sunuluyor” dedi.

Törende konuklara mayasız ekmek dağıtıldı.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here