Muharip Gazilerin Şeref Aylığı 6 Bin Lira Olsun

0
7

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’nde konuşan CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Muharip Gazilerin şeref aylığındaki ayrımın ortadan kaldırılması ve aylıkların 6 bin liranın üstüne çıkarılması çağrısında bulundu. CHP’li Güzelmansur konuyla ilgili şunları söyledi;

“Vatanımızın bekası için canlarını ortaya koyan muharip gazilerimize 1005 sayılı Kanun’la şeref aylığı ödeniyor. 1005 sayılı Kanun 1968 yılında çıktığında, tüm gazilerimize aynı miktarda ödeme yapılıyordu ve o zaman bir aylık şeref aylığıyla 1 tam altın alınıyordu. Yani bugünün 6 bin lirasına eşdeğer.

On beş yıl önce AKP, bir kanun çıkararak gazilerimiz arasında “sosyal güvencesi olan ve olmayan” diye bir ayrım yaptı. Bugün, sosyal güvencesi olmayanlara 4.253 lira, olanlara ise 1.607 lira maaş ödeniyor. Her iki maaş miktarıyla da 1 tam altın alınamıyor. “Ekonomiyi uçurduk…” diyorsunuz ama görülüyor ki elli dört yıl önce ekonomimiz sizin yönettiğiniz dönemden çok daha güçlüymüş.

Buradan iktidara sesleniyorum. Gazilerimize hak ettikleri değeri verin, ayrımı kaldırın, maaşlarını 6 binin üstüne çıkarın.” (Haber Merkezi)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here