Kara; “Hatay Zehirli Toz Bulutu Altında!”

0
35

Deprem felaketinin ardından 7,5 ay geçmesine rağmen yaraların halen sarılamadığını kaydeden Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Milletvekili Nermin Yıldırım Kara, yaşanan felaketten en büyük yara alan Hatay’da hasarlı binaların yıkımlarındaki özensizliğin, koskoca kenti toz bulutu altında bıraktığını vurguladı.

Yeniden ayağa kalkmaya ve yaşamlarını bir düzene sokmaya çalışan bölge halkının, ‘Depremde ölmedik sonrasında öleceğiz’ şeklinde isyan ettiğini kaydeden Kara, toz bulutuna ve kansere tol açan asbeste dikkat çekti.

CHP’li Vekil Kara, asbest solumaya maruz bırakılan insanların yaşadıklarını anlatırken, ileride oluşabilecek sağlık sorunlarına işaret ederek; “7 ay geçmesine ve tüm uyarılara rağmen Hatay hâlâ zehirli toz bulutu altında! Havada öyle bir toz bulutu, öyle bir partikül kirliliği meydana getiriyor ki, önümüzdeki 20-30 yılda insan sağlığını tehlikeye düşürecek, onlarca hastalığa sebebiyet verecek zor durumlarla bizi karşı karşıya bırakıyor. Yıkımları yaparken, molozları kaldırırken, mutlaka su kullanmak gerekir” dedi.

Eğitim öğretim döneminin başlamasıyla birlikte, okullarda en çok hijyen ve güvenlik sorunları yaşandığını da söyleyen Vekil Kara; “Birçok okulun çatısı, boya ve tadilat işleri yapılırken aynı zamanda öğrencilerin de eğitim ve öğretim hayatlarına devam etmek zorunda bırakılmaları başlı başına bir güvenlik sorunu” diye konuştu.

İktidara yüklenen Milletvekili Kara; “Deprem döneminin ilk günden beri yönetemediniz, şimdi çocukları bari gözetin. Yıkımları doğru ve sağlıklı bir şekilde planlayamadınız. Bugün okulları açtık diyebilmek adına daha güçlendirme işlemleri yapılmadan, bakım ve onarımları yapılmadan, çatılarda boya kutuları dururken, çocukları o sınıflara sokarak büyük bir tehlikenin içine atıyorsunuz” şeklinde konuştu. (Haber: Helga TERBİYELİ)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here