HBB’nin Çalışmaları 2020’de de Hız Kesmedi!

0
23

Hatay Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada, tüm dünya için zorluklarla geçen 2020 yılında da ilimizde birçok hizmet ve projenin hayata geçirildiği bildirildi.

Verilen bilgilere göre, Büyükşehir Belediye ekipleri, tüm dünyayı etkileyen Coronavirüs pandemisine karşı aldığı önlem ve uyguladığı dezenfeksiyon ve sterilizasyon çalışmalarıyla vatandaşların sağlığını hep ön planda tuttu.

Resmi kurum ve kuruluşları, toplu taşıma araçlarını, ibadethaneleri, konutları ve kamusal alanları periyodik olarak dezenfekte eden ekipler, bu çalışmalarını pandeminin ilk gününden yıl sonuna kadar 100 binden fazla alanda sürdürdü.

17 Bin Aileye Nakdi, 36 Bin Aileye Ayni Yardım…

Bir yıllık süreçte işsiz kalan ve maddi zorluk çeken vatandaşlara da ulaşan Hatay Büyükşehir Belediyesi 17 bin 77 aileye nakdi, 36 bin aileye ayni yardım yaptı. Belediyeye ait 628 adet iş yerinin kirasını da erteleyen HBB, sağlık hizmetlerinin vatandaşlara daha hızlı ulaşması için de filyasyon ekiplerine 38 aracını tahsis etti.

Hatay Büyükşehir Belediyesi ekipleri pandemi süresince sokağa çıkma kısıtlaması olan yaş gruplarını da hiçbir zaman unutmadı. HBB ekipleri, 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile 20 yaş altı gençlerin evde keyifli vakit geçirmesi için onlara saksı, fide ve toprak hediye etti.

Bu yaş grubundaki vatandaşların evde kalırken sıkılmamaları ve verimli zaman geçirmeleri için binlerce sebze kitini vatandaşlara ulaştıran Hatay Büyükşehir Belediyesi, Dijital Kütüphane ile de binlerce kitabı kitapseverlerle buluşturdu.

EXPO Dönel Kavşağı 70 Günde Tamamlandı

Antakya’daki EXPO alanına giden yolda yapımına başladığı dönel kavşağı 70 gün gibi kısa sürede tamamlayan Hatay Büyükşehir Belediyesi, yol çalışmalarına 2021 yılında da aralıksız devam edeceğini her fırsatta dile getirdi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın, vatandaşların tarım, ticaret ve turizmden elde ettiği geliri artsın diye hayata geçirdiği projeler de yine 2020 yılında meyvesini vermeye başladı. Kırsal kalkınma projeleriyle üreticiye ata tohumu buğday ve çilek fidesi gibi mahsulleri hibe eden HBB, üreticinin ve çiftçinin yanında olduğunu her fırsatta göstermiş oldu.

Hatay Deniz Otobüsü projesinde de önemli mesafe kat eden HBB, Hatay’dan Mersin, Kıbrıs ve Ortadoğu’dan bir bölgeye yapılacak seferlerin yeni yılın yaz aylarında başlayacağını da duyurdu.

23 Nisan-29 Ekim 2021 tarihleri arasında şehrin iki farklı bölgesinde yapılan EXPO için de hazırlıklar tüm hızıyla sürdü. Yapılan tüm çalışmaları yakından takip eden Başkan Lütfü Savaş, organizasyonun eksiksiz gerçekleşmesi için verdiği önemi gözler önüne serdi.

Modern ve Güvenilir Yollar Hatay Halkıyla Buluşuyor

Hatay Büyükşehir Belediyesi, 2020 yılında yol yapım ve onarım çalışmalarında da hız kesmedi. Modern ve güvenilir yolları vatandaşlarla buluşturmak için ilçelerde eş zamanlı çalışmalar yürüten Büyükşehir ekipleri, çalışmalarını mahallelerin fiziki şartlarına göre düzenledi.

180 kilometre beton asfalt, 23.5 kilometre sathi kaplama ve 481 bin metrekare parke yolu vatandaşların hizmetine sunan Büyükşehir ekipleri, 2021 yılında kentte yapılacak EXPO alanlarına giden yollarda da çalışmalarını sürdürdü.

Dijital Kütüphanedeki 22 Bin Kitap Bilgi Kaynağı Oldu

Dijital Kütüphanede yer alan farkı kategorilerden 22 bin kitap, bu süreçte hem uzaktan eğitim gören öğrencilerin hem de evde vakit geçiren binlerce Hataylının en büyük motive ve bilgi kaynağı oldu.

Öte yandan, yangınların ardından toprağın yeniden fidan dikimine uygun hale gelmesi için sabırla bekleyen Büyükşehir ekipleri, farklı ilçelerde binlerce fidanı toprakla buluşturdu. Hedeflerinin 1 milyon fidanı toprakla buluşturmak olduğunu belirten Büyükşehir yetkilileri, ağaçlandırma çalışmalarında ekosistemi doğrudan etkileyen ve meyve verebilen ceviz, zeytin ve meşe palamudu gibi ağaçların da dikiminin yapılacağını ifade etti.

İtfaiye Ekipleri Yangınlara Özveriyle Müdahale Etti

Yaz aylarında şehrin farklı noktalarında eş zamanlı çıkan orman yangınlarında da Hatay Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekipleri yangınlara ivedilikle ve anında müdahale etti. Antakya, İskenderun, Belen, Samandağ, Yayladağı gibi ilçelerde çıkan yangınlara tüm birimleriyle müdahale eden ekipler, yaraların sarılma noktasında da aynı ciddiyet ve özveriyle hareket etti.

Çalışmalarla ilgili bilgileri veren HBB yetkilileri, 2020 yılında olduğu gibi 2021 yılında da yepyeni projelerle Hatay halkına yaraşır hizmetlerin artarak devam edeceğini kaydettiler. (Haber Merkezi)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here