Hatkans-Der Kanser Taramasına Davet Ediyor

0
61

hatkansder14 Şubat Dünya Kanser Günü

Hatay Kanserle Savaş Derneği (Hatkansder) Başkanı Gazeteci-Yazar Adnan Tink, 4 Şubat Dünya Kanser günü münasebetiyle yazılı basın bildirisi yayımladı. Günümüzün en önemli hastalığının kanser olduğuna dikkat çeken Tink, vatandaşları, ücretsiz kanser taramalarını yaptırabilmek için Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezine (Ketem) davet etti.

Doğru korunma stratejileri ile kanserlerin üçte birinin engellenebilindiğine vurgu yapan Hatkansder Başkanı Adnan Tink; “Sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sırada bulunan kanserler, yüksek oranda ölüme neden olması yanında bıraktığı sakatlıklar ve tedavisindeki yüksek maliyetler nedeniyle iş gücünde ve ülke ekonomisinde çok ağır kayıplara neden olmaktadır. Doğru korunma stratejileri ile kanserlerin üçte biri önlenebilir. Kötü beslenme, sedanter yaşam, tütün kullanımı, alkol kullanımı, güneş ışığının zararlı etkilerine maruz kalma gibi kanser oluşumunda etkisi olan etkenlerin kontrol altına alınması ile kanser görülme sıklığı azaltılabilir. Sağlıklı yaşam davranışları ile kansere karşı korunma sağlanabilir, kanser tarama programlarına katılarak erken teşhisle yaşam süresi uzatabilir” dedi.

Öte yandan, Hatay Halk Sağlığı Müdürlüğünün 4 Şubat Dünya Kanser günü nedeniyle hafta boyunca tüm ilçelerde çeşitli etkinlikler düzenleyerek halkın bilinçlendirilmesi ve bilgilendirilmesini hedef aldığını söyleyen Hatkansder Başkanı Tink; “Hatay Halk Sağlığı Müdürlüğü  4 Şubat Dünya Kanser Günü vesilesiyle hafta boyunca tüm ilçelerde çeşitli etkinlikler düzenleyerek halkın bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesini hedeflemektedir. İlgili yaş grubunda bulunan tüm Hataylı vatandaşlarımızı ücretsiz kanser taramalarını yaptırmak için kayıtlı oldukları aile sağlığı merkezlerine veya Ketem’e davet ediyoruz” dedi.

AVM’de kanserde farkındalık temalı stant açan ve HEM’de seminer veren Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) yetkilileri İskenderun’da ayrıca 6 Şubat’ta (yarın) Rum Katolik Kilisesi’nde halka yönelik “Meme ca ve Serviks ca” eğitimi verecek.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here