Habib Dalgıç; “Hastalıktan Öleceğiz”

0
200

İskenderun Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Habib Dalgıç; “Hastalıktan Öleceğiz”

İskenderun Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Habib Dalgıç, Balıkçı Barınağında bulunan ve yaklaşık iki bin depremzedenin konakladığı Süheyla Sultan gemisinin pisliğinin denize dökülmesine ve kalanların barınağı kirletmelerine tepki gösterdi…

“Kokudan Barınakta Durulmuyor”

Çöp konteynerinin yanında yere dökülmüş vaziyette bulunan yemek artıklarının görüntü kirliliği, pis kokunun yanı sıra mikrop saçtığını kaydeden Dalgıç; “Sizin de gördüğünüz gibi gemide kalan insanlar yemeklerini alıp dışarı çıkıyorlar, barınağın içine dağılıyorlar, böyle pisliklerini her tarafa atıyorlar, barınağı kirletiyorlar. Gemide kalan insanlardan çoğu depremzede bile değil. Gemi amacını aşmış bir şekilde burada duruyor” dedi.

Geminin pis su ve tuvalet atıklarının denize dökülmesinin de ciddi sağlık sorunları oluşturacağına dikkat çeken Dalgıç; “Şu giden mavi boru denize gidiyor. Yaklaşık 2.000 kişinin bütün tuvaletleri, pis suları yan taraftan hemen denize gidiyor. Kokudan durulmuyor barınakta, kısa bir süre sonra hepimiz burada hastalıktan öleceğiz. Buna acilen bir çözüm bulunması gerekiyor. Yetkililer bizi ciddiye almıyorlar.

Şu anda balıkçı barınağında 20.000 kişi ekmek yiyor, hiç kimsenin umurunda değil, hiçbir istediğimiz yapılmıyor, her şey kitlenmiş bu gemilere… Bizi de bıktırdılar balıkçılıktan da, barınaktan da bıktırdılar. Üvey evlat muamelesi görüyoruz balıkçılarımızın tamamı hepimiz. Devlet su gönderiyor, balıkçımız iki tane su alamıyor, kıyamet kopuyor, sanki biz depremzede değilmişiz gibi… Bir an önce bunlara dikkat edilmesi, temizlik için bir ekip kurulması gerektiğini düşünüyoruz” şeklinde tepkisini dile getirdi. (Haber: Helga TERBİYELİ)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here