‘Gazilerimiz, Cumhuriyetimizin Teminatı ve Temel Taşıdır’

0
66

gaziler günü1Gaziler Günü Anma Programı Dün Gerçekleştirildi

19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla anma programı düzenlendi. Atatürk Anıtı’nda düzenlenen programda, çelenk sunumunun ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşımız okundu.

Gaziler Günü Anma Programına, Hatay Milletvekili Orhan Karasayar, Belen Kaymakamı ve İskenderun Kaymakam Vekili Abdulaziz Aydın, İskenderun 39. Mekanize Piyade Tugay ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Hakan Atınç, İskenderun Belediye Başkanı Dr. Yusuf Civelek, İskenderun Deniz Üs Komutanı Tuğamiral Nejat Atilla Demirhan, kamu kurum ve kuruluş yöneticileri, siyasi parti temsilcileri, Şehit ve Gazi Aileleri Derneği, muharip gaziler, askerler, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Törende konuşan Türkiye Muharip Gaziler Derneği İskenderun Temsilcilik Başkanı Neşet Turhan, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 19 Eylül 1921’de Sakarya Meydan Muharebesinin muzaffer Başkomutanı Mustafa Kemal Atatürk’e Türk milleti adına mareşal rütbesi ve gazi unvanı verildiğini anımsattı. Turhan; “19 Eylül İstiklal savaşı gazilerimizin, Kore gazilerimizin, Kıbrıs gazilerimizin, asker, polis tüm malul gazilerimizin şeref günüdür. 19 Eylül kahramanlığın, Türk vatanseverlik ve cesaretin Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile bütünleştiği ve taçlandığı bir gündür. Kahraman gaziler, Gaziler Gününüz kutlu olsun. Sizler Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yaşayan birer temsilcilerisiniz. Sizler şehitlerimizle birlikte cumhuriyetimizin teminatı ve temel taşısınız” dedi.

gaziler günü2

Şanlı tarihimizin zaferlerinin hiçbir zaman unutulmaması gerektiğinin altını çizen Turhan, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün şehit ve gazilere verilmesi gereken önemi, ‘Türk tarihine altın sayfalar yazdıran gazilerimiz ve şehitlerimizin hatıralarını yüceltmek, onlara olan minnet ve şükran duygularımızı ifade etmek milli bir görevdir’ sözüyle en güzel bir şekilde ifade ettiğini sözlerine ekledi.

İskenderun Şemsettin Mursaloğlu Lisesi öğrencisi Şilan Canpolat da, Gazi adlı şiir okudu. İskenderun Belediye Başkanı Dr. Yusuf Civelek, gazilerle selamlaşarak, hatırlarını sordu. 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla, Zabıta Müdürlüğü ekiplerince Türk bayrakları göndere çekildi. Belediye hizmet binasına Türk bayrağı ve Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün posteri asıldı.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here