Bahçeşehirli Öğrenciler Teknofest’te!

0
83

İskenderun Bahçeşehir Koleji Öğrencileri İstanbul Teknofest’te ‘İnsanlık Yararına Teknolojik Buluşları’ ile Finaldeler

17-22 Eylül tarihleri arasında gerçekleşen TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nin en önemli ayağını teknoloji yarışmaları oluşturmaktadır. Havacılıktan otomotive, yapay zekâdan simülasyon sistemlerine uzanan geniş bir spekturumda düzenlenen 19 farklı kategoride yer alan teknoloji yarışmalarına Türkiye’nin 81 ilinden 122 farklı ülkeden toplamda 17773 takım başvuru yapmış olup 2000’den fazla takım 50000 yarışmacı finalist olmaya hak kazanmıştır.

İskenderun Bahçeşehir Koleji Öğrencileri, Sevim Mıstıkoğlu, Arda Durgun, Nuri Kaan Poyraz ve Mustafa Ruhan Sabuncu Proje Danışmanları Fen Bilgisi öğretmeni Mahmut Reyhani eşliğinde 3 ayrı projeyle ‘insanlık yararına teknoloji’ dalından katılım gösterdi. İnternet üzerinden ayrı ayrı 3 aşamadan geçilen ve geçen Şubat’tan beri üzerinde çalışılan projelerde finale çıkmaya hak kazanıldı. Bahçeşehirliler, 19-21 Eylül tarihlerinde Atatürk Havalimanı’nda gerçekleşen finallere ‘Belini Koru’, ‘Çalıştıran Pedallar’ ve ‘Hırsız Alarmı’ projeleriyle Tekno Bilim Takımı olarak katıldı.

Belini koru projesinde insanın taşıması gereken ağırlıktan daha fazla taşıdığında uyarı veren ayakkabı tasarlandı. Ayrıca iş hayatında özellikle ağır işlerin olduğu sanayide çalışan işçiler için faydalı olacak.

Çalıştıran pedallarda masa başında çalışanların günlük egzersizlerini yapabilmeleri için tasarlanmış sandalye sistemidir. Bütün gün ofiste çalışan ve masa başında oturanların hareketsiz kalmalarından kaynaklanan bel, boyun ve sırt ağrılarına ve buna bağlı gerçekleşebilecek kalp damar hastalıkları, kolesterolün, kalpteki damarlarda pıhtılaşma olmasına neden olabilir. Hırsız Alarmıyla evden veya işyerinden çıkarken kapıyı kilitlemeye alarm sistemini aktif hale getirmek amaçlanmıştır. Kapı kilidi anahtar mantığında çalışmakta olup, kapı kilitlendiğinde alarm da otomatik olarak aktif hale gelmektedir. Diğer alarm sistemlerinden farklı olarak ‘şifreyi unutma, kumandayı kaybetme’ riskleri ortadan kaldırılmış, daha ekonomik bir sistem üretilmiştir. Böylece insanların dalgınlık, yorgunluk veya hızlı hareket etme sonucunda hırsızlıkla ilgili yaşayacakları sıkıntıyı çözmek için tasarlanmıştır.

Festivale ilgi çok yoğundu, bir haftadır Türkiye’nin gündeminde olan TEKNOFEST, 1,5 milyondan fazla ziyaretçi ile de rekor kırdı. Türkiye’nin birçok yerinden katılım gösteren öğrencilerden 555 finalist seçildi. 4 proje Hatay’dan olup, İskenderun Bahçeşehir Koleji 3 projeyle davet edildi.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here