Babayiğit Sonunda Ortaya Çıkacak

0
61

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz senelerde “kendi aracımızı ortaya çıkartacak bir babayiğit arıyorum” demişti. O sözü söyledikten sonra Türkiye’nin en önde kuruluşları bu konuda çok değişik yorumlar yapmaya başladı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rıfat Hisarcıklıoğlu bu konuda derin araştırmalar yaparak dosyayı Cumhurbaşkanımızın önüne koydu. Bu çok önemli bir girişim olduğundan her iş adamı bu önemli projede olmak için çok yoğun çalışmalar içerisinde oldular. Şirketler birleşti bazı şirketler arası konsorsiyumlar yapıldı. Derken ferdi birleşimler ve daha çok birleşimler oluştu. En son TOBB projesi gündemde! Yıllar çok hızlı şekilde akıyor ama o dosyanın meyvesi olacak heyecanı daha milletçe tadamadık.

Belki çok gizli çalışmalar sonucu gerçek aracımızı göreceğiz. Konuyla ilgili somut çalışmalar hakkında pek fikir sahibi de değiliz. Esas konum; İskenderun’dan iş potansiyelini genişleterek, dünya çelik sanayisinin en önde kuruluşunu ‘TOSYALI’ şeklinde markalaştıran Fuat Tosyalı ile geçmiş makalelerimde kendisiyle ilgili yazmış olduğum milli aracımızın ortaya çıkartılmasıyla ilgili yazılarımın bu günlere kadar taşınmasıdır.

Konuşmamızda bu konuyla yakinen ilgilendiğini ve o Babayiğit’in kendisi olacağını bizzat şahsıma söylemişti. Fuat Tosyalı bu konuda sessizce araştırma ve geliştirme işlerine kendini adadı. İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Rektörü Türkay Dereli ile İskenderun’da yapmış olduğu söyleşide, elektrikli ve hidrojenle çalışan araçlarla ilgili özel bilgilendirme neticesinde, bölgemizde aracın yapımı konusu kafasında yer tuttu.

İstanbul ilinde yapılan TeknoFest fuarına iki araç ile katılan İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) özellikle elektrikli otomobiller üzerine tasarımlarını ekip ruhuyla yapmayı başardılar. Sponsorlar desteğinde yapılan bu otomobiller ilk yıl olmasına rağmen ziyaretçilerin hayranlığını kazandı. Tosyalı Grubun bu işin tamamen çekirdeğinde ve üretilen araçların daha iyiye gitmesi için daha geniş araştırmalarını çok sıkı şekilde sürdürdüğünün farkındayım. Elektrikli otomobiller şimdiden dünya piyasalarında yerini almaya başladı. Petrole dayalı araçlar, önümüzdeki yıllarda eski özelliğini kaybedecek.

Petrole dayalı araçların üretimlerinde hızlı bir düşüş hâkim. Dünya ekonomisinin düşüşleri ile çalkantı durmadan devam ettikçe, alım gücünün azalması ve petrol rezervlerinde yaşanan iniş çıkışlar, lüks denilen araçların albenisini kaybettiriyor. Türkiye her yönüyle istikrarını yükselten bir ülke konumunda! Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın, yurdumuzda başarıyı yakalayanları asla göz ardı etmeyen prensipleri var. Özellikle ülkemizin refahı için çok geniş beyin gücüyle, sahada yerini almış ve geleceğimizin çok iyi yerlere gelmesi için yoğun mücadele içerisinde.

Tosyalı gurubunu alın teriyle, dünya devi durumuna getiren Fuat Tosyalı’yı köşemden bir kez daha selamlıyorum. Onun azmi ülkemizde sanayi denilen uyuyan devi uyandırmış ve ülkemiz genelinde ve dışında sağlamış olduğu katma değerlerle, on binlerce insana ekmek kapılarını sonsuza kadar açmıştır. Sanayimizin üretimleriyle ortaya çıkan refah ortamında önemli bir pay sahibi! Onun mesleğindeki liderliği takdire şayandır. Evet, aranılan babayiğit eninde sonunda Fuat Tosyalı olacak. Buna tüm kalbimle inanıyorum.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here