“Avukatlara Yapılan Saldırı Faşist Yönetim Anlayışının Tezahürüdür”

0
122

refik eryılmaz28CHP Hatay Milletvekili Avukat Refik Eryılmaz; “Avukatlara Yapılan Saldırı Faşist Yönetim Anlayışının Tezahürüdür”

Taksim gezi parkındaki eylemlere destek vermek amacıyla Çağlayan Adliyesi’nde toplanan avukatlara uygulanan şiddetin kabul edilebilecek bir nitelikte olmadığına vurgu yapan CHP Hatay Milletvekili Avukat Refik Eryılmaz; “Avukatlara uygulanan şiddet savunmaya, yargıya, adalete, hukuk güvencesine yapılmış açık bir saldırıdır” dedi.

Saldırının adalet sarayında gerçekleştirilmesinin ayrıca düşündürücü olduğunu belirten Eryılmaz, saldırıyı gerçekleştirenler hakkında yasal işlem yapılması gerektiğini vurguladı. Milletvekili Eryılmaz; “Yargının en temel ve en kutsal unsuru savunmayı temsil eden avukatlara layık görülen bu muamele kabul edilemez. Bu uygulama mahkemelerin varlık sebebi olan savunma hakkına yapılan bir meydan okumadır. Saldırının adaletin dağıtıldığı adalet sarayında gerçekleşmesi de ayrıca düşündürücüdür. Bu saldırıyı gerçekleştirenler hakkında derhal yasal işlem yapılması gerekmektedir. Bu uygulama AKP’nin yargıya, yargı mensuplarına ve avukatlara olan bakış açısını da ortaya koymaktadır. İktidara muhalif herkesi ve her kurumu susturma anlayışının toplumsal muhalefeti savunma görevi yapmaları nedeniyle avukatlara da yöneltilmesi faşist ve baskıcı bir yönetim anlayışının,  kapımıza dayanan polis devleti anlayışının tezahürüdür. Bu halk niye sokağa iniyor diyenler sadece bu olaya bakıp sorunun cevabını bulabilirler.

Düşünce ve kanaatlerin açıklanmasının, kamuoyu oluşturmak amacı ile şiddete başvurmadan toplantı ve gösteri yürüyüşü yapma hakkının Anayasa ile güvence altına alındığı bir sistemde Avukatlara yapılan bu saldırıyı şiddet ve lanetle kınıyorum” dedi.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here