Atatürk Bizim İlelebet Yol Göstericimizdir!

0
26

Çocukluğumuz, onun söz ve kelamlarıyla şekillendi. İlköğretim yıllarımız, onun var oluşunun sözleriyle beynimize yerleşti. Düşünüyorum bazen çok derin yerlere doğru… Hakikaten “O” olmasaydı ne olurduk şimdi acaba?..

Kurtulamıyorum; bir türlü beni saran bu korkunç şeylerden… Din, politikaya karıştırıldığında inanın çok ama çok korkuyorum. Koskoca yenilmez denilen Osmanlı İmparatorluğu darmadağın olduğunda, padişah kendi canını kurtarma telaşıyla öz yurdundan kaçma derdindeydi. Büyük savaş kapımıza gelip dayandığında Cihan imparatorluğu esmiyor, kükremiyordu. Anlaşma devletlerinin asırlar boyu bekledikleri an gelmiş çatmıştı. Vatan topraklarımız kapanın elinde kalıyordu. Kimsenin ne sesi nede gıkı çıkıyordu.

Esaret altında bırakılan ulusumuzun nefesi tükendiği anda, Türk milleti kendi içenden çıkardığı yeni bir liderle yeniden tarih sahnesinde yer aldı. Güney illerimizi İtalya, İngiltere ve Fransa, Egeyi Yunanlılar, Boğazları ise anlaşma devletleri kolaçan etmişti. Koskoca Anadolu insanı ezim-ezim eziliyordu. Aydınlar kararmış kazan gibi simsiyahtı. Korkunç şekilde işkencelere maruz kalan fakirleşmiş halkımız, gelişmeler karşısında bağıramıyor, çağıramıyordu. Karalar bürünen analarımız, bacılarımız yok, edilmek istenen erlerine ağıtlar yakıyordu. Ordu tamamen saf dışı bırakılmıştı. Cephane yok, silah yoktu.

Kurtuluşumuzun meşalesini yakacak “O lider” sonunda ufukta belirdi. 19 Mayıs 1919… Tıpkı bir güneş gibi bağrımıza doğan Mustafa Kemal ATATÜRK Türk ulusunun imdadına yetişti. Kazma, kürek ve süngüleri kapan bu güçlü millet, düşmana öylesine bir saldırdı ki onları gelmemek üzere inlerine geri püskürtü.

Özgürlüğümüzü bize tattıran bu büyük önderimiz, bizlere ilerde oluşacak her tehlikelere karşı öğüt ve öneriler içeren ve kıymeti asla ölçülemeyecek derecede, tarihten dersler çıkartacağımız sözlü ve yazılı miraslar bıraktı. Onun önünde saygı ile eğilmek varken, Atatürk’ü unutturmaya çalışanları bugün nefret ve üzüntüyle izliyorum. Gençliğe hitabesiyle ilgili söylediği sözler üzerinden, olumsuz yorumlar yapan her kimseyi lanetle kınıyorum. Bizler için unutulmayacak derecede önem taşıyan bu sözleri alamamak mümkün mü? Dinimizi ve yüce kurtarıcımızı bu günlerde dillerine dolayarak, politika yapanlara hepten yazıklar olsun!!..

Büyük önderimiz ve beraberindekiler dün olmasaydı, bugün ne olurdu halleriniz hiç düşündünüz mü? Hangi Başbakan ve bakanlar bugün görevde olurdu? Bizler hangi işgal devletlerinin egemenliğinde olurduk?! Namusumuz beş paralık olmuş ve örf ve ananelerimizi unutmuştuk! Siyasi partiler diye bir şey olur muydu? Özgür olur muyduk? Ancak ve ancak ne olurduk biliyor musunuz? Toplumsal işgal devletlerin birer köpeği olurduk!.. Özgürlüğü elinden alınmış bir milletin boynu bükük insanları olurduk!.. Bilmem hangi milletin kültürleriyle yaşam savaşı verirdik!..

O biçimsiz sözlerle kamuoyu oluşturmak isteyen üst düzey yöneticiler; şunu hiç ama hiç unutmayın ve aklınızdan da sakın çıkarmayın! Bu millet özgürlüğü uğruna bu kutsal topraklar için canını feda etti. Gelmiş geçmiş Türk imparatorluklarında efsanevi çok liderler geldi geçti. Fakat parçalanan bir Türk milletini ve devletini yeniden şaha kaldıran bir tane lider ortaya çıktı… MUSTAFA KEMAL ATATÜRK…!!!

Bu lideri sakın unutmayın, unutturmayın! Onun her sözü her işareti namussuz işgalcilere dur demektir. Her işareti özgürlüğümüzü anlatır. Tarihler yıkılsa da onun altın sözleri bizlere “SONSUZA DEK” yol göstermeye devam edecektir.

Yüce kurtarıcımızın hiçbir siyasetçinin malı olmadığının bilinmesi gerekir. O bizim yani Türk milletinin ilelebet lideridir. O bizim her asırda ders alacağımız yegâne liderimizdir.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here