Artık Yeter! Yaşamak İstiyoruz!

0
9

İskenderun Kadın Platformu, son günlerde yine gündeme oturan ‘Kadın Cinayetleri’ ile ilgili etkinlik gerçekleştirdi. Ellerinde pankartlarla kısa bir yürüyüş yapan platform üyeleri kadınlar daha sonra basın açıklaması yaptı.

Bu konuda, herkesin birlik olması gerektiği vurgulanan açıklamayı İskenderun Kadın Platformu adına Belgin Ayrancı Kartal yaptı. Kartal, katillere cesaret verenlerin İstanbul Sözleşmesini uygulamayan ve kaldırmaya çalışanlar olduğuna vurgu yaparak, şunları söyledi;

“Muğla’da 16 Temmuz’dan beri haber alınamayan Pınar Gültekin’in cansız bedeni bulundu.  Pınar hayır dediği bir erkek tarafından katledildi.

İstanbul sözleşmesinden imzanın çekilmesi tartışmaları devam ederken Seher Tokoğlu, Fatma Altınmakas kız kardeşimizde öldürüldü. Eril şiddet yine bir sabah eski sevgilimiz, babamız, eşimiz, patronumuz olarak vücut buldu.

Sadece Kadın Oluğumuz İçin Öldürülüyoruz

Kadına yönelik şiddeti azaltmanın yolu kadınların sosyal konumlarını yükseltmekten, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlamaktan geçmektedir. Muhafazakâr politikalar aracılığıyla evlere kapatılan, aile içinde yer almaları beklenen, ‘evlerinin kadını’, ‘çocuklarının annesi’ olan kadınların çok daha fazla şiddete maruz kaldığı akılda tutularak kadınların eğitim almalarının önü açılmalı, iş güç sahibi olmaları desteklenmeli, işyerlerinden, yerel yönetimlerden başlanarak kadınların söz sahibi olmalarını destekleyen politikalar geliştirilmelidir. Çünkü birçok yerde sadece kadın oluğumuz için öldürülüyoruz. Bizler erkek şiddetinizden, kadın katliamlarınızdan nefes alamıyoruz! ‘Ölmek istemiyorum, yaşamak istiyorum’ diyoruz, yetmiyor.

Cinayetlerin Artış Sebebi Kadın Düşmanı Politikalardır…

Kadın düşmanı politikalar, haklarımıza saldırılar, eril zihniyet kadın cinayetlerinin artış sebebidir ve bu saldırılar her gün kadınların canını almaya devam ediyor. Gülüşümüzden de özgürlüğümüzden de hayatlarımızdan da vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz, vazgeçmeye de hiç niyetimiz yok.

Katilin adı Cemal Metin Avcı! Ona cesaret verenler İstanbul Sözleşmesi’ni uygulamayanlar, İstanbul Sözleşmesi’ni kaldırmaya çalışanlar!

Bizler sokaklardan, mahallelerden, amfilerden, mahkeme salonlarından, bulunduğumuz her yerden bir an olsun ayrılmayacağız. İlmek ilmek ördüğümüz dayanışmamızla tecavüzcüleri, istismarcıları, katilleri, erkek adaleti yok edeceğiz.

İstanbul Sözleşmesi’ne, 6284’e el uzatanlar bu katliamlara ortaktır! Eşit ve özgür yaşayabilmek için, kız kardeşimiz Pınar için, hepimiz için her yerde isyandayız!

Buradan bir kez daha tekrarlıyoruz: İstanbul Sözleşmesi’ni, 6284’ü uygulayın! Pınar Gültekin, Seher Tokoğlu, Fatma Altınmakas ve katledilen tüm kadınlar isyanımızdır, İstanbul Sözleşmesi’ni değil cinayetleri önleyin.” (Haber: İlyas Edip TERBİYELİ)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here