Arsuz’u Altyapıya Kavuşturacak Dev Projenin Temeli Atıldı

0
30

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), Arsuz için büyük öneme sahip olan ve Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı’ndan (JICA) finanse edilen ‘Arsuz 1. Grup Kanalizasyon Şebekesi (Karaağaç ve Nardüzü Mah.) ile Belen Kollektör Hattı İnşaatı’nın temelini attı.

Arsuz ilçesine bağlı Nardüzü ve Karaağaç mahallelerinin altyapı çilesine son verecek, modern, temiz ve daha yaşanabilir bir Arsuz’a katkı sağlayacak dev projenin temel atma törenine Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Hatay Milletvekilleri Suzan Şahin, Serkan Topal, Mehmet Güzelmansur, İsmet Tokdemir, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, HATSU Genel Müdürü Mehmet Çaparali, CHP Arsuz İlçe Başkanı Faik Çekin, CHP Belen ilçe Başkanı Fevzi Yüksel, CHP Büyükşehir meclis üyeleri, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, kanaat önderleri ve çok sayıda vatandaş katılım gösterdi.

Çok meşakkatli bir yol içerisinde Hatay’ın dört bir tarafına hiçbir rengi ayırt etmeden, birlik ve beraberlik içerisinde hizmet etmenin onurunu yaşadıklarını vurgulayan HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş; “İnsanımızı insan gibi sevip onlara ibadet gibi hizmet etme derdindeyiz. Hatay’ın geleceği ve sağlığı için yaptığımız hizmetlerde çok huzurlu taraftayız” dedi.

Hatay Büyükşehir Belediyesi olarak Türkiye’de en fazla altyapı yatırımı yapan belediye olduklarına dikkat çeken Başkan Savaş, en çok köprüyü Arsuz’a yaptıklarını birçok yolu beton asfalta kavuşturduklarını ifade ederek; “Bu hizmetleri yaparken de ilçe belediyemizle sürekli istişare halindeyiz. Bizler memleketimize hizmet etmek için bu makamlardayız. Bu makamlarda kavga etmemek üzere çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Gece-Gündüz Mücadele Ediyoruz

Hatay’ın gerçeklerinin Türkiye gerçeklerinden çok farklı olduğunu dile getiren Başkan Savaş, Türkiye’nin kırsal kesim oranının yüzde 24.5, Hatay’ın kırsal kesim oranının yüzde 50.5 olduğunu vurgulayarak; “Kırsal kesim demek kanalizasyon hattı, yol, içme suyu, arıtma tesisi, sula suyu ihtiyacı demek. Bütün bunları karşılamak için gece-gündüz mücadele ediyoruz. Şu anda Hatay’ın her noktasında inşaat var, ben bundan korkmuyorum. Çünkü, biz tarih, kültür ve medeniyet şehriyiz. Yalnız bunlar altyapı ile birlikte olan işler. Örnek verecek olursak Arsuz çok güzel bir turizm bölgesi, ama hiçbir yerinde altyapı yok. Yollarını yeni düzelttik ve şimdi altyapısını yapıyoruz. Belen, yayla turizmi meşhur oranın da kanalizasyonunu ve içme suyunu biz yaptık” dedi.

Hayata geçirilen projenin sıradan bir proje olmadığını, Arsuz için hayati bir önem taşıdığını ve özlemle beklenen devrim niteliğinde bir proje olduğuna vurgu yapan Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, Arsuz’da altyapının olmadığını, hayata geçen projeyle Arsuz’un altyapıya kavuştuğunu belirtti. Başkan Culha, dört koldan çalışmaların sürdüğünü ve altyapının tamamlanmasıyla birlikte üstyapı çalışmalarına geçeceklerini ifade etti.

163 km Kanalizasyon Şebekesi Yapılacak

Arsuz ve Beleni kapsayan dev kanalizasyon projesi ile ilgili teknik bilgiler aktaran HATSU Genel Müdürü Çaparali, Karaağaç ve Nardüzü mahallelerinin kanalizasyon şebekelerinin ve Belen ilçesinin kanalizasyon kollektör hattı yapılmasıyla atık suyun İskenderun Arıtma Tesisi’ne iletiminin sağlanacağını belirtti. Çalışmanın 56 milyon 456 bin 620 TL bedel üzerine sözleşmesi imzalandığını ve 10 Ağustos 2018 tarihinde yer teslimi yapılarak işe başlandığını belirten Genel Müdür Çaparali, Karaağaç ve Nardüzü mahallelerine farklı çaplarda 157 bin 152 metre kanalizasyon şebeke ve kolektör hattı yapımı yapılacağını belirtti.

Belen ilçesinin atık suyunun iletimi için de  1 adet terfi merkezi yapımı, terfi hattı ve 5 bin 15 metre beton boru ile Nardüzü kollektör hattına bağlanması işleri dahil toplamında 163 km kanalizasyon hattı yapılacağını açıklayan Çaparali, “Karaağaç ve Nardüzü mahallelerimizde İskenderun Arsuz çevre yolu /İskenderun Arsuz sahil yolu arasında kalan caddeler ile bu caddelere açılan; imar planında yol olarak belirlenen ve terki yapılmış sokakların  komple  kanalizasyon şebekeleri  yapılacaktır” dedi.

Şu ana kadar kanalizasyon inşaat işi kapsamında farklı çaplarda beton boru olmak üzere toplamda 7 km kanalizasyon hattının yapımı tamamlandığını ifade eden Genel Müdür Çaparali, çalışmanın Nardüzü Mahallesi’ndeki Bereket, Şehit  Er Ali  Türkmen, Cumhuriyet, Yunus Emre, Hürriyet, Atatürk, İsmet İnönü, Cemal Gürsel, 75. Yıl, Varyant caddelerini kapsadığını, Karaağaç Mahallesi’nde ise; Atatürk, Şehit Bedi Acar,  Gül, Yayla, Ortayol, Hacı Bektaş Veli, Fatih, Güleryüz, Deniz, İnönü, Yarıkkaya, Ahmet Vesvesi, Şirin, Demet, Akdeniz, 1 Mayıs, Nazım Hikmet, ve Atarlar caddelerini kapsadığını belirtti.

Arsuz 2. Grup Kanalizasyon hattı çalışmaları için de Avrupa İmar ve kalkınma Bankasıyla(EBRD) 27 milyonu kredi 7 milyonu hibe olmak üzere toplamda 34 milyon Euro’luk bir anlaşma yaptıklarını açıklayan Çaparali, bu paranın 40 milyon TL’si Samandağ’ın içme suyu için kullanılacağını geri kalanın ise Arsuz 2. Grup için kullanılacağını belirtti.

Arsuz Üçgüllük’te bir atıksu arıtma tesisi projesi hazırlandığını ve onay aşamasında olduğunu ifade eden Çaparali, onaylandıktan sonra arıtma tesisi içinde bir finansman sağlayıp ihale ederek Arsuzlulara kazandıracaklarını müjdeleyerek, çalışmaların hayırlı ve uğurlu olmasını diledi.

Konuşmaların ardından protokol mensupları ve vatandaşlar, okunan dualar eşliğinde ‘Arsuz 1. Grup Kanalizasyon Şebekesi ile Belen Kollektör Hattı İnşaatı’nın temelini attı.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here