Ali İsmail Korkmaz’ın Davası Başladı

0
71

ali ismail korkmaz1Geçtiğimiz yaz başında başlayan “Gezi Parkı” olaylarında kaybettiğimiz canlardan olan Eskişehir Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü 1. sınıf öğrencisi 19 yaşındaki Ali İsmail Korkmaz’ın ölümüyle ilgili olarak 5′i tutuklu 8 sanığın güvenlik gerekçesiyle yargılanmasına önceki gün Kayseri’de başlandı.

Duruşmayı izlemek için yurdun çeşitli bölgelerinden gelen binlerce yurttaş Kayseri’nin Ankara ve Adana girişindeki Pastırmacılar Parkı arama noktasında durduruldu, davayı izlemeye gelenler kimlik ve GBT sorguları yapıldıktan sonra kente alındı. Duruşmayı izlemek için gelen milletvekilleri, avukatlar ve sivil toplum örgütü yöneticileri duruşmaya gireceklerin onaylanmış listesine bakılarak tek-tek eski adliye binasına alındı. Bu sırada listede ismi olmayan avukat ve sivil toplum örgütü yöneticileriyle, adliye kapısında görevli polisler arasında zaman-zaman tartışmalar yaşandı. Ali İsmail Korkmaz’ın babası Şahap, annesi Emel, ağabeyi Gürkan Korkmaz ile kız kardeşleri Melika Çakırkaya ve Aylin Taktuk da adliye binasına kimliklerini göstererek girdi.

Hatay Milletvekilleri de İzledi

Öte yandan, davayı izlemek üzere CHP Milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu, Refik Eryılmaz, M. Ali Ediboğlu, İlhan Cihaner, Şevki Kulkuloğlu, Süheyl Batum, Nurettin Demir, Melda Onur, Mahmut Tanal, Musa Çam, HDP Milletvekili Levent Tüzel, MHP Milletvekili Mümin İnan, Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan da davayı izlemek adına Kayseri eski adliye binasına geldi.

Konuyla ilgili değerlendirme yapan ve bu işin peşini bırakmayacaklarının altını çizen CHP Hatay Milletvekili Avukat Refik Eryılmaz; “Ali İsmail’i kalleşçe ve hunharca katleden canilerin duruşmasını izlemek üzere geldik. Sabah erken saatte ülkenin değişik şehirlerinden gelen yürekli, vicdanlı, devrimci dostlarımızla birlikte Kayseri’nin girişinde toplanarak Adliye sarayına yürüdük. Duruşma salonu tıklım-tıklım dolu! Demokrasinin ayaklar altına alındığı ve en demokratik haklarını kullanan gençlerimizin katledildiği tarihi bir davaya destek veren 5000’i aşkın duyarlı vatandaşımıza teşekkür ediyoruz.

Katilleri Koruyan İktidar Mutlaka Hesap Verecek

Katledilen gençlerimizin hesabını er ya da geç mutlaka soracağız. Bu davalar yüz yıl da sürse takip edeceğiz. Yaşanan bu acı olaylardan ‘Gençlerimizin katledilmesinden talimatı ben verdim’ diyen Başbakan ve şürekâsı sorumludur. Katillerden ve onları koruyan siyasi iktidardan mutlaka hesap sorulacaktır. Katilleri koruyan ve kollayan siyasal iktidar, halkımıza hesap vermekten kurtulamayacaktır” dedi.

Mahkeme Mayıs Ayına Ertelendi

Duruşma hakkında bilgiler de veren Eryılmaz; “Görülen davada: Sanıkların tüm telefon numaraları ve olay günü tüm görüşmelerinin TİB’den istenmesine, Ali İsmail Korkmaz’ın telefon kayıtlarının istenmesine, Sanıklar arasında menfaat çatışması olduğuna, bu nedenle her müdafiin sadece bir sanığı savunmasına, Sanıkların avukatlarının belirlenmesi için ek süre verilmesine, Tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verildi. Yalçın Akbulut’un tutuklanması talebi ise reddedildi. Mahkeme ise 12 Mayıs 2014 tarihine ertelendi” dedi.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here