2052 Şirket Konkordato İlan Etti!

0
28

Güzelmansur, Yaşanan Ekonomik Krizin Etkilerini Göz Önüne Serdi…

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, ekonomik krizin ayak izlerinin iflas başlatan ve konkordato ilan eden şirket sayılarında rahatlıkla görülebildiğini söyledi. Ticaret Bakanlığından edindiği bilgileri paylaşan Güzelmansur: “31.12.2020 tarihi itibariyle, Türkiye genelinde haklarında konkordato kapsamında mühlet kararı verilmiş toplam 2.052 şirket bulunuyor” değerlendirmesinde bulundu.

1213 Şirket İflas Etti…

Son 3 yılda iflas başlatma tescili yapılmış olan anonim şirket, limited şirket, kollektif şirket ve komandit şirket sayısının 1.213’e çıktığını da aktaran CHP’li Güzelmansur; “Bu iflaslar, konkordatolar ülkemize daha fazla işsizlik, daha fazla yoksulluk olarak dönüyor” dedi.

Hatay’da Fabrikalar Kapanıyor!

Ekonomik krizin yanında Suriye krizinin faturasını ağır bir şekilde ödeyen Hatay’da da tehlike çanlarının çaldığını söyleyen Güzelmansur, açıklamalarına şöyle devam etti:

“2019’da 63 firmanın faaliyet gösterdiği Antakya Organize Sanayi Bölgesi’ndeki (AOSB) firma sayısı geçen yıl 51’e düştü. Geçen yıl 3 firma kapandı, 4 firma kapasite düşürdü, 2 firma konkordato ilan etti, 3 firma icralık oldu. Bu 12 firmanın üretimden kopmasıyla, 2306 kişiye istihdam sağlayan AOSB’da istihdam 315 kişi azalarak 1991’e indi. Üretime dayalı, sürdürülebilir ekonomi politikaları yerine günü kurtarmaya yönelik ekonomik adımlar atıldığı sürece maalesef ki bu tablo daha da kötüleşecek.” (Haber Merkezi)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here