13 Katlı Bina Saniyeler İçinde Yerle Bir Oldu

0
32

İlk Kez Uygulanan ‘Kontrollü Patlatma Yöntemi’ Başarıyla Gerçekleştirildi…

6 Şubat ve sonrasında yaşanan depremlerde ağır hasar alan binalar tek tek yıkılırken, İskenderun’da ilk kez bir binanın yıkımı ‘kontrollü patlatma yöntemi’ ile başarıyla gerçekleştirildi.

İlçe Sağlık Müdürlüğü’nün de içinde bulunduğu 13 katlı, 7 yaşındaki binanın yıkımı öncesinde duyurular yapılarak vatandaşların patlama sesine, olası bir sarsıntı ve toz bulutuna hazır olmaları istendi.

Çay Mahallesi 5 Temmuz Caddesi üzerinde bulunan İlçe Sağlık Müdürlüğü binasının kontrollü parlatma yöntemi ile yıkımı, 12 Eylül Salı Günü saat 18.45 sularında gerçekleştirildi.

İlçe Kaymakamlığı ve Emniyet Müdürlüğü tarafından gerekli önlemler alınırken, binanın yıkımı ile ilgili yüklenici firma da gerekli çalışmaları yaptı. Yıkım öncesi binanın çevresinde geniş bir güvenlik çemberi oluşturuldu, bölge boşaltıldı.

Çok titiz bir çalışmayla gerçekleştirilen yıkımda tüm detaylar ekiplerce defalarca kontrol edildi ve yaklaşık bir saatlik rötarla tam da istenilen noktaya binanın yıkımı gerçekleştirildi.

İskenderun Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek ve İlçe Emniyet Müdürü Nevzat Güneş, yıkımı, Balıkçı Barınağında demirlemiş bulunan Rauf Bey gemisinden izlerken, çok sayıda vatandaş da güvenlik çemberinin gerisinde hem izledi, hem de video çekti.

İskenderun’un birçok noktasında duyulan patlama sesiyle dev bina saniyeler içerisinde bulunduğu yere büyük bir toz bulutu içerisinde yıkıldı.

Yıkımı gemiden takip eden İskenderun Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek; “13 katlı Sağlık Müdürlüğü binası kontrollü patlatma yöntemiyle yıkılmıştır. Civarda bulunan işyerlerinde ve apartmanlarda öngörüldüğü şekilde küçük cam kırıkları dışında herhangi bir hasar meydana gelmemiştir. Bizim için de tarihi bir olaydı. En büyük sevincimiz kimsenin burnunun bile kanamaması, hiçbir yere zarar verilmemesi. Enkazı da çok hızlı bir şekilde kaldıracağız. Burası malumunuz olduğu üzere şehrin yoğun arterlerinden bir tanesi, çok uzun süreli bir çalışmayı hem riskli bulduk diğer iş makinalarıyla, hem de şehrin trafiğine çok olumsuz etki edecekti. Bir şekilde patlattık, tekrar hiçbir zarara, ziyana sebep olmaksızın patlatmayla yıkımın yapılmış olmasından duyduğumuz sevinci ifade ediyoruz. Danışmanlıkların bilim kuruluşlarına ve firma yetkililerine teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Yıkım ile ilgili İskenderun Kaymakamlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada ise; “İlçemiz Çay Mahallesi Beş Temmuz Caddesi üzerinde bulunan 13 katlı İlçe Sağlık Müdürlüğü binası patlayıcı madde kullanılarak kontrollü yıkımı başarı ile gerçekleştirilmiştir. Yapının yıkımında kullanılan patlayıcı madde ve ateşleme sistemleri, özenle tasarlanmış ve kontrollü bir şekilde uygulanmıştır. Yaklaşık 1000 adet delik açılarak az miktarda (100 kg gibi) patlayıcı kullanıldı. Bu düşük miktar, yıkımın çevresel etkilerini minimize etmeye yönelik bir strateji olarak benimsenmiş ve elektronik sistemler kullanılarak yıkım işlemi en yüksek hassasiyetle gösterilmiş, bu büyük ölçekli yıkım projesi, M.T ve bir dizi uzman mühendis, patlayıcı uzmanları ve akademisyenlerin yoğun çalışmaları sonucunda binanın güvenli ve kontrollü bir şekilde yıkılması için uzman bir ekip gözetiminde tüm tedbirler alınarak başarı ile gerçekleştirilmiştir” denildi. (Haber: Helga TERBİYELİ)

 

 

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here