12’inci Dünya Aba Güreşi Oyunları Sona Erdi!

0
24

Ağır Sıklette İranlı Güreşçiler Rakip Tanımadı

Hatay Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde düzenlenen Türkiye ve 7 farklı ülkeden 53 sporcunun katıldığı 12. Dünya Aba Güreşi Oyunları sona erdi. Antakya EXPO Alanı Amfi Tiyatro’da düzenlenen oyunlarda kafilelerin bayraklarını taşıdığı açılış seremonisinin ardından saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu.

HBB ve Dünya Aba Güreşi Federasyonu Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş oyunların açılışında yaptığı konuşmada 12 yıl önce bu organizasyona başladıklarında aba güreşinin neredeyse unutulmuş hale geldiğini söyledi. Savaş, aba güreşini tüm dünyaya tanıtmak amacıyla Dünya Aba Güreşi Federasyonu Kurucu Başkanı Prof. Dr. İbrahim Öztek ve ekibiyle birlikte Dünya Aba Güreşi Federasyonunu kurduklarını ve aba güreşlerini yeniden canlandırdıklarını anlattı.

Güreş müsabakalarında Türkiye’den 33 ve Almanya, Gürcistan, Özbekistan, Afganistan, Romanya, İran ve Azerbaycan ile Karakalpakistan’dan 20 sporcu şampiyon olmak için minderde ter döktü. 60, 70, 80 ve +90 kilo kategorilerinde gerçekleştirilen müsabakalar çok renkli ve çekişmeli mücadelelere sahne oldu.

Ağır Sıklet Finalinde İranlı Sporcular Birincilik İçin Mücadele Etti

Ağır sıklet finalinde iki İranlı sporcu Yazdan Hassanpour ile Behzad Etemadi Badlo karşı karşıya geldi. İki İranlı ağır sıkletin mücadelesinde rakibine üstünlük sağlayan Yazdan Hassanpour birinciliğe ulaştı. Türk güreşçi Feyyaz Yazıcı üçüncü olurken, Gürcistanlı sporcu İosebi İarajuli dördüncü oldu.

Dereceye giren sporculara madalya ve ödüllerini Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı ve Dünya Aba Güreşi Federasyonu Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ve Dünya Aba Güreşi Federasyonu Kurucu Başkanı Prof. Dr. İbrahim Öztek verdi. Kilolarına göre derece yapan sporcular ise şöyle oldu.

60 kiloda; 1. Marad Gorgadze- Gürcistan, 2. Mehmet Yüce-Türkiye, 3. Mahdi Ghadimi- İran. 70 kiloda; 1. Fatih Önalan-Türkiye, 2. Kazım Sakarya- Türkiye, 3. Semih İpek Türkiye. 80 kiloda; 1. Hasan Kaya-Türkiye, 2. Ulubek Rakhmonov- Özbekistan, 3. Muhammet Hüseyin-Türkiye. 90 kiloda; 1. Mostafa Eskandarı- İran, 2. Husan Rakhımov- Özbekistan, 3. Saeıd Mohammadı Hassan- İran. (Haber Merkezi)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here